Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Artykuł:  Fotowoltaika na gruncie

Blog:  swatt
Data dodania: 2022-12-14
wyślij wiadomość

Dzięki fotowoltaice możemy w pewnym stopniu uzyskać niezależność energetyczną, a to w dalszej perspektywie spora oszczędność pieniędzy. Jednak aby to było realne, fotowoltaika musi być poprawnie dobrana i zamontowana. Zanim więc zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną, przeczytaj: jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych oraz jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych. Warto mieć chociażby podstawową wiedzę na ten temat, aby zwyczajnie nie dać się oszukać firmom fotowoltaicznym.


Jak pewnie wiesz, nie każdy dach budynku pozwala na poprawny montaż paneli fotowoltaicznych. Problemem może być nie tylko sama konstrukcja dachu, ale także zacienienie spowodowane przez inne budynki lub drzewa. W takich przypadkach rozwiązaniem może być fotowoltaika na gruncie. W niniejszym artykule poruszymy wady i zalety tego rozwiązania, jakie są dostępne rozwiązania pod kątem konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na gruncie, a także inne kwestie, które warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ten rodzaj montażu fotowoltaiki. 


Fotowoltaika na gruncie — wady i zalety 

Instalacja fotowoltaiki na gruncie, z reguły daje nam większe pole manewru, łatwiej jest rozplanować jej umiejscowienie czy też możliwość rozbudowy. Fotowoltaika montowana na gruncie daje nam znacznie łatwiejszy dostęp w przypadku prac serwisowych i naprawczych, a także w przypadku czyszczenia, np. zalegających liści, kurzu, a nawet śniegu — o ile jest to konieczne. Tutaj warto dowiedzieć się też: czy fotowoltaika produkuje prąd zimą i czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?


Z drugiej strony, fotowoltaika zamontowana na gruncie jest bardziej podatna na uszkodzenia, np. spadające dachówki czy gałęzie drzew podczas wichury. Do wad związanych z montażem fotowoltaiki na gruncie można zaliczyć również wyższe koszty instalacji związane z budową konstrukcji i przygotowaniem terenu pod konstrukcję (dostosowanie terenu, wykonanie stóp fundamentowych). 


Jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie? - Dostępne rozwiązania konstrukcyjne 

Aby zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie, mamy do wyboru klika możliwości. Jednak najpopularniejsze z nic to stoły lub trójkąty fotowoltaiczne.


Stoły fotowoltaiczne to dość wysokie konstrukcje, gdyż sięgają ok. 3 metrów. Są wykonane ze stali i dodatkowo zabezpieczone warstwą ochronną składającą się z magnelisu lub ocynku. Ta konstrukcja pod panele fotowoltaiczne jest najczęściej wykorzystywana podczas budowy farm fotowoltaicznych, ale coraz częściej można ją spotkać także w przypadku mikroinstalacji. Stoły fotowoltaiczne do gruntu możemy zamocować poprzez konstrukcję balastową, wbijaną lub wkręcaną.


Aluminiowe trójkąty to konstrukcja podobna do tych, którą stosuje się na dachach płaskich. Rozwiązanie te jest wykorzystywane, gdy konieczne jest zmniejszenie wysokości konstrukcji pod moduły. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, ważne, aby producent gwarantował wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne. 


Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie — o czym warto wiedzieć


Jaki powinien być kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Generalnie, kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych jest zależny od szerokości geograficznej. Na terenie polski, kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych montowanych na gruncie powinien wynosić 35 st. 


Jaka powinna być odległość paneli fotowoltaicznych montowanych na gruncie od granicy działki?

Montując panele fotowoltaiczne na gruncie, powinno zachować się odległość 4 metrów od granicy działki. 


Czy trzeba mieć pozwolenie na instalację fotowoltaiki na gruncie?

Jeżeli moc planowanej instalacji fotowoltaicznej na gruncie nie przekracza 50 kW, nie jest konieczne posiadanie pozwolenia na budowę takiej instalacji. 


swatt
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 7560
Komentarzy: 0
On-line: 9
Wpisów: 0 Artykułów: 6 Galeria zdjęć: 8
ARCHIWUM WPISÓW
2022 grudzień
2022 listopad
2022 październik
2022 wrzesień
2022 sierpień
2022 lipiec

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik